Tak jako každý rok, i letos asociace EISA ohodnotila některé modely chytrých telefonů. EISA sdružuje přes padesátku magazínů z devatenácti evropských zemí. Ty společně určují vítěze několika kategorií. Hodnotí se více parametrů a společně s celkovým vítězem se vybírá mobil pro sociální sítě nebo třeba nejlépe ekologicky zpracovaný.
Celkovým vítězem se stal telefon Samsung Galaxy S3, společnost si tak odnesla ocenění již počtvrté a model může nosit nálepku „nejlepší evropský smartphone“. Můžeme jen hádat, co porotu nejvíce přesvědčilo, jelikož telefon je hardwarově srovnatelný s HTC One X.
Druhou kategorií, o mnoho více rozporuplnou je ekologie. Přesněji tedy „evropský zelený smartphone.“ Zde si cenu opět odnesla společnost Sony. Minulý rok byl vybrán telefon Xperia Mini a letos ze stejné série – Xperia P. Nejspíše se hodnotily použité materiály při výrobě telefonu. Údajně byl telefon lakován vodními barvami apod. Možná zařízení pro skalní příznivce ekologie, i když svými parametry také není zanedbatelné a řadí se do střední třídy.
Sociální sítě dnes vládnou světu, tedy alespoň světu mladých lidí. Právě v této kategorii vyhrál telefon HTC One S, což je při současném stavu prodeje HTC modelů dobrá reklama. Ceněna je především integrace funkcí nejpopulárnějších sociálních sítí, jako Facebook a Twitter. One S je však telefon z vyšší třídy, který je podstatě dražší jako nedávno představená Xperia Miro, ta sociální sítě také považuje za svou největší zbraň. Bude zajímavé sledovat, který telefon si povede lépe.
A nakonec model, který by měl dle Asociace fotografovat ze všech nejlépe. Jde o Nokia 808Pure View, která je známá především díky svému rozlišení fotografií, to dosahuje úctyhodné hodnoty 41 megapixelů.
Podíváme-li se zběžně na vyhodnocení kategorií, někde byl výsledek jednoznačný, jinde by se možná dalo polemizovat. Určitě se jedná o dobrou reklamu pro zmíněné modely. Koupíte si na základě vyhodnocení některý z telefonů?
Kdyby vás někdo zastavil na ulici a dal vám do rukou tento telefon, pravděpodobně by ničím nepřekvapil. Snad kromě toho, že se trochu podobá iPhonu. Ke koupi by vás nepřesvědčil ničím a to ani po tom, co byste se dozvěděli jeho jméno – Xiaomi Mi-Two. Kdekdo by možná namítl, že je to jen další pochybný Číňan. Měl by částečně pravdu, ovšem není to ledajaký model, toto zařízení strčí hravě do kapsy chytré telefony jako je Samsung Galaxy S3 nebo HTC One X.
Jak již název napovídá, za telefonem stojí u nás téměř neznámý výrobce Xiaomi. Společnost oznámila, že tento telefon je bezkonkurenční poměrem cena/výkon. V obou parametrech poráží všechny dosavadní modely na trhu. Představen byl teprve nedávno v Pekingu a od té doby se zprávy o něm šíří do celého světa.
Tak jako u všech modelů zřejmě nejvíce zaujme procesor, displej a výdrž baterie. Ani za jedno se telefon nemusí stydět. Osazen je čtyřjádrovým procesorem Snapdragon S4 (APQ8064 Pro), který je taktován na 1,5 GHz. Součástí čipsetu Krait je také známý grafický akcelerátor Adreno 320. IPS displej má velikost 4,3 palce a rozlišení 720×1280 pixelů. Velmi příjemným parametrem je výdrž, baterie má kapacitu 2000 mAh a pokud obětujete 2 mm tloušťky telefonu, můžete mít dokonce baterii o kapacitě 3000 mAh.
Mezi další parametry patří operační paměť s kapacitou 2 GB, vnitřní paměť 16 GB s možností rozšíření pomocí microSD karty. Fotoaparát má rozlišení pěkných 8 megapixelů a přisvětlovací diodu pro pořízení kvalitních snímků i za šera. Samozřejmostí je také 2 Mpx přední kamera. Operačním systémem bude Android 4.1 s grafickou nadstavbou MIUI. Rozměry jsou standardní, tedy 126 x 62 x 10,2 mm a hmotnost 145 gramů.
Špatnou zprávou je snad to, že se pravděpodobně nedočkáme distribuce v Evropě, výrobce se specializuje především na čínský trh. Objevují se sice různé spekulace, některé dokonce hlásají, že telefon bude v Evropě dostupný příští rok. Je ovšem velmi očekávatelné, že na evropském trhu se bude telefon potýkat s dlouhými patentovými spory, především s Applem. Předmětem sporů bude hlavně design který se nápadně podobá iPhonu 4. Cena by neměla přesáhnout osm tisíc korun, udává se dokonce jen 313 dolarů, tedy v přepočtu asi 6 400 korun.
Tchajwanský výrobce telefonů HTC je na trhu již od roku 1997. Od té doby má za sebou mnoho strategických změn, úspěchů i neúspěchů, avšak málokdy na tom byl tak špatně, jako v poslední době, kdy akcie zaznamenaly prudký propad. Jejich hodnota klesla o neuvěřitelných 80 procent.
HTC ve výsledcích hospodaření druhého čtvrtletí letošního roku přiznalo propad v tržbách celých 58 procent. Tržby padají dlouhodobě, každý rok je vykázána větší ztráta. Je tedy logické, že nepříznivý vývoj společnosti se podepisuje na akciích, které stále padají nebo v lepším případě stagnují.
Sama společnost přiznává, že další období nebude lepší. Konkurenti jako Apple a Samsung naprosto dominují trhu a pro ostatní hráče není tolik místa. Je třeba vymýšlet nová řešení a strategii, jak upoutat větší počet zákazníků.
V minulosti se HTC rozhodlo přestat vyrábět low-end telefony, jelikož nemohlo zaručit kvalitu za tak nízkou cenu a vadné kusy poškozovaly image značky. Nejsem si však jistý, zda to byl správný krok. I přesto, že se svým modelem One X slavilo HTC poměrně velký úspěch, nebyl takový, jaký očekávalo. Koneckonců, jeden povedený telefon společnost na výsluní nedostane, i kdyby byl téměř dokonalý, jelikož ostatní výrobci se umí velmi dobře přizpůsobit. HTC se chystá vydat zařízení s Windows Phone systémem, ovšem na této platformě nyní vládne Lumia od Nokie a je téměř nepravděpodobné, že by ji nový model od HTC dokázal sesadit. Avšak na Android se také chystá novinka – telefon s pět palců velkým fullHD displejem o rozlišení 1080 pixelů. Novinka by měla přijít na přelomu září a října. V tomto období se také objeví dlouho očekávaný Galaxy Note 2 od Samsungu. Spekuluje se dokonce o nové generaci iPhonu – jak velký podíl si dokáže HTC urvat v tak silném konkurenčním boji?
Mimo konkurenci by však HTC mělo hledat chybu samo v sobě. Přesto, že jejich high-end modely jsou dobré a zákazníci jsou s nimi dle zpětné vazby spokojeni, se službami už to tak příjemné není. Aktualizace jsou nekonečně omílané téma a zrovna na nich by HTC mohlo zapracovat, převážně zrychlit jejich vydání a rozšířit nové verze systému i na starší modely. Garantovat podporu každého modelu alespoň po dobu dvou let. Také se mluví o tom, že by nebylo od věci změnit zažitý design a přijít tak s něčím novým – kreativním. No a nakonec marketing, upřímně, kdy jste naposled viděli jakoukoli reklamu na HTC produkty?
Hlavně žádnou paniku, i když je HTC nikoli v červených, ale až černých číslech, na trhu se ještě dlouho udrží. Vzpomeňme si na Nokii, která na tom byla podobně a teď se pomalu vzpamatovává, udělala totiž díru do světa se svou Lumií. Nepochybuju o tom, že se v budoucnu HTC vzpamatuje, je však třeba změnit směr, ovšem jaký je ten správný? Byla by přeci hrozná škoda přijít o grafickou nadstavbu HTC Sense!
Budík je součástí vstávání každého produktivního člověka, ne vždy však začne budit v tu pravou chvíli. Pokud nás probudí z hlubokého spánku, vstávání nebude nic příjemného a lehce můžeme být dopoledne ba celý den podrážděni. Právě tohle se snaží řešit aplikace Sleep as Android, jedná se o inteligentní budík, který je svými uživateli vychvalován do nebes.
Chytrý budík po čas vašeho spánku monitoruje jeho fáze a vytváří graf, se kterým lze nadále pracovat. Pokud máte grafů více, lehce se dozvíte něco navíc o vašem spánku, včetně procentuálního zhodnocení hlubokého spánku a vypočítání spánkového dluhu. Podle vývojáře aplikace stačí jen telefon se zapnutou aplikací položit pod polštář nebo vedle vás na matraci.
Po čas spánku bude pomocí senzorů monitorovat pohyby a zvolíte-li, tak i zvuk. Nahrávání a monitorování zvuku má dvě výhody. Jednak se můžete dozvědět, zda mluvíte ze spaní a za druhé, pokud chrápete, telefon zavibruje a přestanete. Ano, opravdu chytrý budík. A pokud jej dobře nastavíte, bude ještě chytřejší.
Velké plus je, že aplikace je v češtině, což se zrovna při nastavování aplikace hodí. Nastavit lze ideální dobu spánku, to je velmi dobrá věc. Pokud si nastavíte třeba budík na 07:00 hodin a ideální dobu spánku na osm hodin, aplikace vás poté upozorní, že je třeba jít spát. Chytré buzení je hlavní věcí, díky které je aplikace tak užitečná. Po čas spánku monitoruje díky pohybům jeho fázi, zda se jedná o hluboký spánek či jeho opak. Poté vyhodnotí, kdy je nelepší vás vzbudit. Nastavíte si třeba 15 nebo 30 minut předem a v tomto čase vyhodnotí nejlepší možný okamžik pro probuzení – nastavit můžete i citlivost senzorů. Lze také editovat možnosti alarmu, zesilování, vibrace, zvuk alarmu nebo třeba buzení světlem. Mezi další zajímavosti aplikace určitě patří CAPTCHA ověření, zda jste vzhůru – musíte spočítat matematický příklad, najít bdící ovci mezi ostatními, které spí, nebo pořádně zatřást. Určitě hodně zajímavý je QR kód, který si vytisknete a pověsíte třeba do koupelny, budík potom nepřestane zvonit, dokud jej svým zařízením nepřečtete. Mimo to lze sdílet váš spánek na Facebooku a Twitteru. Nastavení má samozřejmě mnohem více možností.
Jistě se najde mnoho skeptiků, kteří aplikaci nevěří. Nicméně podíváme-li se na funkci aplikace, která v podstatě jen vyhodnocuje vaše pohyby během spánku a určuje o jaké fáze spánku jde, určitě je v silách aplikace vás vhodně probudit. Je přeci jasné, že v hlubokém spánku se člověk jen málo převaluje a hýbe, naopak v mělkém spánku je pohybů podstatně více. Právě díky tomu dokáže aplikace vyhodnotit správný čas.
O tom, že Android v bezpečnostních testech neobstál zrovna dobře, nemá cenu mluvit. I přes to, že nová verze Jelly Bean se v zabezpečení posunula zase o kousek výš, je převážně rozšířen Ice Cream Sandwich, který na bezpečnost zrovna nedbá. Na konferenci v Las Vegas byly zmíněny některé problémy, které mohou ohrozit vaše zařízení.
Bouncer je funkce, která by mělo chránit Google Play a jeho uživatele před stahováním neověřených a škodlivých aplikací. Naneštěstí se tuto ochranu podařilo obejít a na Google Play vložit aplikaci se závadným kódem. Takovou aplikaci (na podmět) sice Google poměrně rychle vyhledá a smaže, ale mezi tím se může klidně rozšířit do několika tisíc zařízení.
Near Field Communication, zkráceně NFC. Tato funkce se zejména v poslední době velice rozšířila a stala se populární. Možná díky zařízením Nexus. Ovšem funkce Android Beam (založená na technologii NFC) je poměrně lehce zneužitelná, neboť nepotřebuje žádné potvrzení pro přenos dat. S touto funkcí lze úplně bez problému přenést do zařízení malware. Nebo přijít o své peníze, díky platbám přes tuto funkci, ty jsou však u nás prozatím nedostupné. Avšak je úsměvné, že telefon nepotřebuje žádné potvrzení a automaticky provede požadovaný krok (třeba platbu). Nicméně oprava tohoto problému bude velice jednoduchá.
Problémy obsahuje také starší verze defaultního Android prohlížeče, který skrývá několik chyb. Za poměrně bezpečný se považuje až od verze 4.0 Ice Cream Sandwich. Tento prohlížeč však má být v nejbližší době nahrazen oblíbeným Google Chrome.
Říkáte si, jak se vlastně chránit? Je to pořád stejné, základem všeho je stahovat aplikace z ověřených zdrojů, nejlépe z Google Play apod. Nepřijímat instalační soubory od kamarádů, které jsou staženy z internetu. Toto je 70 procent úspěšné prevence. Další věcí jsou práva, číst si práva a přidělovat je s rozvahou, není výjimkou třeba aktivní tapeta, která chce práva k vašim hovorům nebo SMS zprávám, k čemu je však potřebuje? Naopak nespoléhejte jen na mobilní antivirové programy, sám expert z Google, Chris DiBona se vyjádřil o jejich vývojářích celkem jasně: „Jsou to šarlatáni a podvodníci.“
Android a jeho bezpečnost, to je všeobecně známý, ale neodbornou veřejností moc nevnímaný problém. Každou chvíli se objeví nějaký malware, který se snaží napadnou vaše zařízení. Je v zájmu samotného Googlu, aby se snažil dělat Android bezpečným operačním systémem, u nové verze věnoval tomuto problému nemalé úsilí. Avšak z velké části záleží na opatrnosti samotných uživatelů, kteří bohužel stahují aplikace z neověřených zdrojů.
Není to tak dlouho, co Google představil novou verzi Androidu, jedná se o verzi 4.1 s označením Jelly Bean. Tato verze přišla poměrně rychle po nástupu Androidu 4.0, který se dosud ještě stále rozšiřuje pomocí aktualizací na podporované telefony. Jelly Bean můžeme zatím vidět jen na Galaxy zařízení a jednom modelu od ZTE, nicméně v dohledné době se rozšíří i na ostatní modely.
Nová verze nepřináší převratné a revoluční myšlenky či změny, ale posunula se správným směrem a ještě více se zaměřila na uživatelovo pohodlí.
Jelly Bean je celkově rychlejší, avšak více než slovo rychlejší by se hodilo slovo „plynulejší,“ díky technologii Project Butter. Pomocí vertikální synchronizace, která se opakuje každých 16 milisekund, se zdá být všechno vykreslování mnohem souvislejší než na předchozí verzi.
Dalším velmi užitečným vylepšením prošla notifikační lišta, okolo které se vedly patentové spory. Oproti předchozí verzi nabízí mnohem více možností, přidává také k notifikacím další akční tlačítka, která lze rozbalit pomocí dotykového gesta. Například, při zmeškaném hovoru tak můžete ihned volat zpět nebo odeslat zprávu. Je také možné v notifikacích zobrazit informace o aplikaci atd.
Změnou prošly i widgety. Máte-li příliš velký widget a na ploše není dostatek místa, bude automaticky zmenšen tak, aby se vešel. Přitom se automaticky přeskupí ikonky pro uvolnění místa.
Další zajímavostí jsou upravené možnosti fotoaparátu. Pokud pořídíte snímek, lze ihned pomocí gesta přejít do galerie. Gestem lze lehce galerii trochu oddálit a získat tak větší přehled pořízených fotografií. Novinkou je zde dotykové gesto, kterým jednoduše fotografii „zahodíte“ a pokud se zmýlíte, díky jednoduchému tlačítku „undo“ tento krok zrušíte a fotografie se vám vrátí zase do galerie.
Kusem vývoje prošla klávesnice, má lepší reakce, našeptávání, algoritmy a také možnost přepínání mezi QWERTY a QWERTZ. Podívejme se na našeptávání. Dříve jsme znali jen doplnění zbytků slov, teď však Android doplní celé fráze, což značně psaní ulehčí. Dalším vylepšením je off-line rozpoznání řeči.
Android Beam umožní pomocí NFC technologie sdílet i větší soubory. Již to nebudou pouze kontakty, ale i multimediální soubory, jako video, obrázky atd. Pro přenos je využito Bluetooth, jeho rychlost však není úplně závratná, což někdy může být problém.
Velmi užitečnou funkcí je Google Now, ta se spouští pomocí příslušného gesta. Tato funkce přinese aktuální informace o místě, kde se právě mobil nachází. Informace se týkají počasí, vašich schůzek a dalších událostí, také dopravní situace. Je zajímavé, že pokud máte naplánovanou cestu, odhadne dle dopravní situace a náročnosti, jak dlouho předem vás má upozornit.
Google také vylepšil hlasové vyhledávání. Zde se trochu inspiroval od Siri, můžete se tedy ptát jak je vysoká Sněžka nebo kdy skončila válka atd. Telefon vám odpoví a nebude jen zprostředkovávat informace z vyhledávače. Díky tomu bude ovládání velmi přínosné i pro uživatele s horším zrakem.
Vylepšení prohlížeče je jednou z dalších inovací. Nutno však říct, že brzy bude nejspíše úplně nahrazen Chromem. Klasicky se jedná o zrychlení a lepší vykreslování. Nicméně žádná velká a pozorovatelná změna se nekonala.
Naopak pěknou změnou je Kontrola datových přenosů, kde si v nastavení můžete označit hotspot jako mobilní a nebude tak docházet k masivní synchronizaci dat. Zkrátka zařízení, které se připojí, bude brát ohled na váš FUP.
Pamatujete ještě na odemykání obličejem? Jelly Bean přináší možnost nahrát více fotek a celkově zlepšil tuto funkci. Můžete si tak pořídit fotografie vašeho obličeje v dobrém a špatném světle, potom bude pro systém jednodušší jej rozpoznat. Jako ochrana před zneužitím je vyžadování mrknutí, takže již nepůjde obelhat fotografií.
Tohle byl výpis nejzajímavějších vylepšení, celkově je jich mnohem více. Záležet však bude hodně na výrobcích, jak nové funkce a vylepšení využijí ve svých nadstavbách a zda dokážou některé ještě více vylepšit. Osobně se však více obávám opaku.
Není to tak dlouho, co společnost O2 slavnostně a s velkou parádou představila svojí LTE síť, která momentálně běží jako testovací provoz v okolí Jesenice. Pilotní testování od T-Mobile jede v pražské čtvrti Kamýk a do konce roku by mělo být i v Mladé Boleslavi.
Každý jistě slyšel o velmi levném tabletu od Googlu, který za cenu 199 dolarů nabízí velmi dobrý hardware, ale i operační systém. Tento čtyřjádrový tablet je naprosto bezkonkurenční v poměru cena/výkon. Ovšem vyplatí se pro Google vyrábět takový tablet, pokud má zisk jen 15 dolarů na každém kusu? Nebo tím sleduje něco jiného a zisk je až na druhém místě?
Jistě si pamatujete na aféru, která rázem obletěla celý svět. Britskému uživateli se doslova roztavila část telefonu před očima, když ho začal v autě nabíjet. „Z telefonu vyšel bílý plamen a jiskry, pak následovala rána,“ takto popsal majitel celou událost.