[Recenze aplikace] Sleep Time – další chytrý budík, který sleduje váš spánek

Každodenní vstávání je problémem většiny z nás. Nedostatek spánku je v této uspěchané době častý problém a nechuť vyhrabat se z bezpečí vyhřátých peřin do nekompromisního tvrdého a chladného světa je často nad naše síly. Pokud se oddáme do rukou vědy, může být naše vstávání nepatrně pohodlnější.

Spánek se dělí na několik fází a každá prospívá našemu tělu jinak intenzivně. Ve fázi usínání jsme ještě v takovém polospánku, klimbáme a necháme se unášet do říše snů. Ona říše snů je ve skutečnosti fáze REM (z anglického Rapid Eye Movement – rychlý pohyb očí), kdy tělo nejvíce odpočívá, regeneruje, zdají se vám sny, ale také je probuzení z této fáze ‚nejbolestivější‘. Mezi těmito dvěma fázemi je fáze NREM, kdy tělo už také regeneruje, ale procitnutí není tak dramatické a právě v této fázi začíná Sleep Time budit.

To bylo k úvodu. Pojďme ale na aplikaci, o kterou tu dnes jde. Budík Sleep Time pozná, díky akcelerometru, umístění vedle polštáře na matraci a vašemu vrtění během spánku, v jaké fázi spánku zrovna jste. Je to jednoduché, protože během fáze REM se vaše tělo vůbec nehýbe, kdežto v ostatních fázích se můžete převalovat nebo alespoň mírně hýbat. Sleep Time má velmi jednoduché ovládání a příjemný Holo design.

Pro zprovoznění tohoto budíku budete rozhodně potřebovat telefon s akcelerometrem (ačkoliv i bez něj vás budík vzbudí, ale nepozná v jaké fázi spánku se nacházíte) a nabíječku, protože díky neustálé kontrole senzorů telefon vytěžuje baterku a mohl by se vám během noci klidně vybít.

Nastavení času buzení

Veškeré nastavení Sleep Time

Otočte telefon displejem dolů a jde se spát

Po spuštění aplikace se dostanete přímo k tomu hlavnímu – k nastavení času, kdy vás má budík probudit. Hodiny, které vidíte po spuštění, jsou analogové a nastavení času, kdy chcete být nejpozději probuzeni, se provádí tím nejjednodušším možným způsobem. Uchopíte červenou páčku a posunete ji kam potřebujete. Je to úžasně jednoduché a efektivní. V základu je budík nastaven na buzení maximálně půl hodiny předem. Pokud se během této půl hodiny dostanete do fáze NREM, kdy se začnete vrtět, budík začne budit. Pokud ne, stejně začne zvonit nejpozději v čas, který jste si nastavili. Čas, o který má budík zvonit dřív, si můžete nastavit na 30, 20, 10 nebo 0 minut. Při nastavení 0 minut se z tohoto inteligentního budíku stane obyčejný.

Nastavení Sleep Time je poměrně chudé. Kromě již zmíněné doby, kdy má aplikace začít budit ještě před vámi nastaveným časem, si také můžete nastavit vyzvánění, které ovšem musíte vybrat pouze z asi 20 melodií nabízených samotnou aplikací, hlasitost, vibrace, možnost odložení buzení a to je vše. Odložit buzení můžete na libovolný čas od 1 do 30 minut a odkládat budík můžete kolikrát chcete, dokud neusoudíte, že už opravdu musíte vstát.

Pokud si vše nastavíte a již jdete spát, stačí ťuknout na tlačítko Start pod hodinami a telefon vás sám zanaviguje jak máte s telefonem nakládat, aby vše správně fungovalo. Telefon dáte displejem dolů vedle vašeho polštáře a můžete jít spát. Jakmile telefon začne ráno, nebo v jakoukoliv jinou denní či noční dobu, zvonit, stačí telefon zvednout, zvonění přestane a začne opět až za vámi zvolenou dobu (Snooze time). To, že budík přestane zvonit po zvednutí telefonu, nejde vypnout, nebo se mi to aspoň nepovedlo a ze začátku mě to poněkud iritovalo. Po pár dnech jsem si na to ovšem zvykl a když vím, že nemusím nic mačkat, prostě telefon jen zvednu a zase položím. Až usoudíte, že jste již dostatečně vzhůru, abyste mohli vstávat, stačí podržet tlačítko ‚Press to stop‘ na dobu 2 sekund (telefon vám ukazuje jak dlouho ještě máte držet ) a vrátíte se zpět na úvodní hodiny.

Pro vypnutí budíku je potřeba 2 sekundy držet Stop

Seznam všech spánků

Vybraný spánek v pěkném grafu

Vaše veškeré spánkové cykly se vám budou ukládat a uvidíte je v pěkně znázorněném grafu, kde je vidět kdy a jak dlouho jste ve které fázi strávili. Kromě toho vidíte také čas, kdy jste šli do postele, tedy kdy jste spustili budík, jak dlouho váš spánek trval, kdy jste vstali, tedy kdy jste odstřelili budík dvouvteřinovým držením, kdy budík začal zvonit, čas na který jste měli budík nastavený, kolikrát jste buzení odložili, a také procentuální znázornění, jak dlouho jste ve které fázi spánku byli a jak efektivní váš spánek byl. Ke každému ze spánkových cyklů si můžete udělat poznámku, můžete záznam smazat a můžete ho také sdílet…bez toho by to přece nešlo.

Takto vypadá sdílení na G+
Po otevření odkazu je vidět to co v telefonu

Ačkoliv má Sleep Time minimum nastavení, je to často ku prospěchu věci. Jediné co mi vadilo je nemožnost zvolit si vlastní melodii k buzení, i když ty implemetnované jsou jako budík více než vhodné, a nemožnost změnit odložení budíku (Snooze) na něco jiného než je pouhé zvednutí přístroje. Na druhou stranu jsem si z daných melodií vybral a líbí se mi a na odkládání budíku jsem si taky zvykl. Dá se říci, že nyní to považuji za přednost, takže možná nakonec není taková chyba postavit uživatele před hotovou věc.

Sleep Time – Alarm Clock, což je celý název této aplikace, je výborný budík a jelikož je zatím ve fázi beta, není nijak zpoplatněn, ani zatížen reklamou. Osobně bych byl ochoten si tento budík koupit, až se zbaví nálepky Beta, pokud se bude držet rozumné sumy pod 50,- korun.

Update: aplikace vytváří v adresáři accelData poměrně velké soubory (cca 180MB za noc), které nejspíš vytváří právě akcelerometr. Pokud je smažete nebude to mít na aplikaci žádný vliv.

[app]com.azumio.android.sleeptime[/app]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *